Kaszmir – nie taki drogi jak go opisują – rynek wtórny ubrań.

Kaszmir to bez wątpienia rolls-royce pośród tkanin idealnych na swetry, ceniony za naturalne pozyskiwanie, miękkość, delikatność i luksus z jakim kojarzy się ta tkanina pozyskiwana z wełny z kóz kaszmirskich, której proces tworzenia odbywa się od stuleci za pomocą ludzkich rąk, ponieważ włosie kaszmiru jest zbyt delikatne aby produkować je za pomocą maszyn działających na akord.

Kaszmir znany już od stuleci był bardzo cenną tkaniną, przywilejem królów, synonimem bogactwa i luksusu, niejeden możnowładca obdarowywał swoją oblubienicę szatami czy szalami z kaszmiru, zyskując tym samym jej wdzięki, które często mógł odkryć w alkowie.

Kaszmir jest nadal towarem wysokogatunkowym, za którego cena jest wysoka i niezmienna od lat, jego pozyskiwanie, produkcja wymaga sporo wkładu i czasu, ale zakup takiego swetra jest inwestycją na lata, gwarancją ciepłą w zimowe dni (kaszmir mocno ogrzewa w mroźne dni – wszakże jest to naturalne włosie zwierzęcia, które ma je chronić przed nieprzyjemnymi czynnikami pogody).

Rynek odzieżowy, zarówno ten stacjonarny jak i internetowy jest niezmiennie od wielu lat jedną z najprężniej działającą branżą handlu, ludzie zawsze będą poszukiwać nowych i modnych ubrań, niczym ptaki zmieniające opierzenie względem pory roku, ciągle poszukujemy nowych wzorów, trendów lub poszukujemy zamienniki lub odpowiedniki ulubionych i sprawdzonych marek, modeli i producentów.

Wiele marek odzieżowych proponuje w swoich kolekcjach kaszmirowe swetry, lub swetry z mieszanek tkanin z dodatkiem kaszmiru, cena oczywiście zależna jest od danej marki pod szyldem której został wyprodukowany sweter kaszmirowy.

Marki z górnej półki oferują swetry ze składem 100% kaszmiru, których ceny sięgają około tysiąca złotych, ale od czego jest szeroki i prężnie działający rynek wtórny odzieży, czyli tak liczne i zadomowione w naszej codziennej zakupowej egzystencji – ciucholandy, secondhandy, pospolicie nazywane lumpeksami.

Rynek odzieży używanej ostatnio przeżywa swój renesans ze względu na zwiększoną świadomość społeczeństwa na temat ekologii, produkcji odzieży i ilości wody czy sztucznych chemicznych barwników potrzebnych do jej wyprodukowania. Odzież z rynku wtórnego – secondhand jest popularyzowana przez największe gwiazdy kina czy internetowych influencerów, tak popularnych ostatnio w mediach społecznościowych.

Sweter kaszmirowy bez problemu można znaleźć w internetowych portalach sprzedażowych, ale decydując się na ten zakup należy przed wszystkim brać pod uwagę markę swetra, firmę przez którą został wyprodukowany, gdyż firma firmie jest nierówna, a zawartość kaszmiru w kaszmirze jest często nieadekwatna do opisu na matce, jak przysłowiowa zawartość cukru w cukrze.

Gdzie szukać swetrów kaszmirowych stacjonarnie? W tym przypadku polem do popisu są rozsiane po całym kraju sklepy z odzieżą używaną, obecne zarówno w dużych miastach jak i w każdej wsi gminnej, obszar poszukiwań jest naprawdę ogromny.

Sklepy z odzieżą używaną oczywiście różnią się asortymentem jak i cenami, widełki cenowe są naprawdę zróżnicowane, duży wpływ na to mają też miasta/miasteczka w których te sklepy są usytuowane, najlepszym miejscem do poszukiwać kaszmirowych swetrów są małe sklepiki, usytuowane w jakiś osiedlach, małe, skromne, „nie bijące po oczach” reklamą w mediach społecznościowych, których głównym zadaniem jest sprzedaż towaru w cenie za kilogram, bez dbania o selekcjonowanie poszczególnych sztuk odzieży.

Doskonałym miejscem na poszukiwania kaszmirowych perełek są również ciucholandy w mniejszych, ościennych miasteczkach w pobliżu dużych miast, czy też również wiejskie, podmiejskie sklepy – tam z pewnością ze względu na mniejszą ilość klientów i konkretne zapotrzebowanie – zazwyczaj rzeczy znanych marek z popularnym logo, warto udać się w poszukiwaniu kaszmirowych wdzianek.

Największym krajem z którego polscy hurtownicy importują odzież używaną jest Wielka Brytania, która to bez wątpienia może poszczycić się markami z wieloletnią tradycją, których początek sięga nawet dziewiętnastego wieku.

Przykładem może być firma Marks&Spencer, której początki właśnie sięgają wspomnianego wieku.
Parę lat temu jeden z portali informacyjnych z Uk przeprowadził ankietę wśród internautów, pytając ich o zaufanie jakim najbardziej darzą brytyjską sieciową markę odzieżową/ i ten ranking właśnie wygrała marka Marks&Spencer, której to właśnie odzież charakteryzuje się najlepszą jakością, a ich bawełniane czy kaszmirowe swetry wyprodukowane parę dekad temu – tak modne ostatnio vintage, nadal zachowują swój styl i fason, bez śladów koszmarnych zmechaceń – zmory dzisiejszych tekstyliów.

Szukając więc swetrów kaszmirowych zarówno stacjonarnie jak i w internecie najlepiej szukać sprawdzonych firm, nawet z niszy odzieżowej – popularnych,ale sprawdzonych i znajomych marek , np.: H&M, Zara, George, Marks&Spencer, Orsay, należy również sprawdzać/czytać metkę ze składem, bo często nawet sprzedawcy, zarówno wielkie firmy jak i prywatni internetowi tytułują swoją ofertę sprzedaży jak : Sweter kaszmirowy, a na metce ze składem czytamy: 10% kaszmir, 60% bawełna, 30% poliester, dlatego bądźmy czujni, a kupując przez internet prośmy o zdjęcie metki ze składem ( potentaci odzieżowi dokładny skład tkaniny podają dopiero w szczegółowym opisie produktu).

Należy też wystrzegać się kaszmirowych swetrów nieznanych marek wyprodukowanych w azjatyckich krajach, są to zazwyczaj cienkie kaszmiry, lub swetry ze znikomą 5% zawartością kaszmiru i nie dać się nabrać na kaszmirowe swetry z tak minimalna zawartością tej przędzy, która powinna być oznaczona jako tkanina z dodatkiem kaszmiru.

Nie taki kaszmir drogi, jak go opisują….do dzieła, w każdym lesie znajdą się wśród maślaków prawdziwki, choć może trzeba więcej czasu i wytrwałości aby je znaleźć, tak samo jest z kaszmirowymi swetrami w sklepach typu secondhand , po długich poszukiwaniach w końcu udaje się upolować perełkę, a radość i satysfakcja jest bezcenna dla duszy i ciała poszukiwacza – szperacza.

One Comment on “Kaszmir – nie taki drogi jak go opisują – rynek wtórny ubrań.”

  1. Nie sądziłam, że kaszmir może być tani biorąc pod uwagę, że jest wykonywany ręcznie i nie w hurtowych ilościach.

Komentarze wyłączone.