Komputery przemysłowe – podstawowy element systemu zarządzania automatyczną produkcją

Zbudowanie systemu automatyzującego pracę maszyn i całych linii produkcyjnych to duży krok w kierunku zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa. Każdy taki system wymaga jednak stałej kontroli i nadzorowania pracy jego poszczególnych elementów. Odpowiadają za to komputery przemysłowe, czyli urządzenia wykorzystywane do zarządzania procesami w przedsiębiorstwie oraz monitorowania pracy maszyn i linii produkcyjnych. Tej technologii bliżej przyglądamy się w artykule opracowanym przez ekspertów firmy RAControls.

Czym są komputery przemysłowe?

Komputery przemysłowe pełnią bardzo ważną funkcję w całym systemie automatyki. Ich zadaniem jest kontrolowanie parametrów pracy maszyn i całych linii produkcyjnych oraz gromadzenie i przekazywanie użytkownikowi szczegółowych informacji na temat np. wydajności.

Komputer przemysłowy umożliwia przetwarzanie i analizę danych pochodzących np. z hali produkcyjnej, w tym dotyczących maszyn, urządzeń i kompletnego systemu automatyki.

Komputery przemysłowe dobiera się do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. W ofertach czołowych producentów takich platform znajdziemy modele zarówno dla małych, jak i średnich oraz dużych zakładów przemysłowych.

Warto wspomnieć, że komputery mogą pełnić różne funkcje w danym środowisku pracy, w zależności od potrzeb i specyfiki przedsiębiorstwa. Pod kątem funkcjonalności wyróżnić można komputery przemysłowe do:

  • Tworzenia kopii zapasowych i przywracania systemu;
  • Analizy technicznej urządzeń;
  • Sterownia pracą linii produkcyjnych (wyświetlacze przemysłowe);

Do tego dochodzą skalowalne systemy komputerowe oraz redundowane rozwiązania dla aplikacji IIoT.

Komputery przemysłowe pozwalają zaimplementować technologię Edge Computing w przedsiębiorstwie

Z pojęciem komputerów przemysłowych nierozerwalnie związany jest termin Edge Computing, czyli przetwarzanie brzegowe. Ta idea zakłada konieczność połączenia różnych urządzeń, maszyn i całych linii produkcyjnych z usługami realizowanymi w chmurze obliczeniowej w sposób pozwalający zdecentralizować moc obliczeniową poprzez lokalne źródła danych – tymi źródłami są właśnie komputery przemysłowe.

Wdrożenie technologii Edge Computing w przedsiębiorstwie pozwala m.in. znacząco zwiększyć granulację i dokładność danych, umożliwia analizowanie danych w czasie rzeczywistym, ogranicza przestoje produkcyjne i obniża koszty obsługi wewnętrznej aparatury sieciowej, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa cyfrowego zaplecza zakładu.

Komputery przemysłowe Allen‑Bradley ASEM 6300

Eksperci RAControls rekomendują swoim klientom zastosowanie komputerów przemysłowych ASEM 6300 firmy Rockwell Automation. Są to zaawansowane urządzenia umożliwiające ścisłe kontrolowanie i sterowanie zautomatyzowaną produkcją w praktycznie dowolnym zakładzie.

Allen-Bradley ASEM 6300 (dawniej VersaView 6300) to technologia obejmująca komputery przemysłowe o otwartej architekturze, cienkich klientów (Thin Client) oraz monitory. Mamy więc do czynienia z kompletną platformą, która umożliwia nadzorowanie pracy zarówno pojedynczych, wolnostojących maszyn, jak i rozproszonych aplikacji HMI.

Otwarta architektura platformy ASEM 6300 pozwala na obsługę praktycznie dowolnych systemów operacyjnych i różnych rodzajów oprogramowania, przy czym  największą łatwość integracji gwarantują rozwiązania marki FactoryTalk od Rockwell Automation.

W gamie komputerów przemysłowych ASEM 6300 znajdziemy takie modele, jak:

  • Komputery panelowe ASEM 6300P– wyposażone w ekran o przekątnej od 8,4” do 24”, obsługujący rozdzielczości FHD/HD/SVGA/VGA/SXGA/XGA, z ramkami standardowymi lub niskoprofilowymi, z ekranem rezystencyjnym lub pojemnościowym.
  • Komputery typu Box ASEM 6300B– z procesorem 7. generacji Core i3, i5 oraz i7, oferowane z systemem operacyjnym Windows 10 IoT Enterprise 2019 LTSC i z różnymi typami złącz.
  • Thin Client ASEM 6300T– z procesorem Intel Apollo Lake Atom, o konstrukcji pozbawionej wentylatora, z możliwością montażu w pozycji pionowej, kompatybilny z ThinManager.

Wdrożenie systemu zarządzania automatyczną produkcją z pomocą ekspertów

Komputery przemysłowe, podobnie jak wszelkie inne elementy pozwalające zautomatyzować produkcję przemysłową, powinny być dobrane odpowiednio do potrzeb konkretnego zakładu. Jest to zadanie, które należy powierzyć doświadczonym specjalistom.

RAControls, promotor innowacji w przemyśle, jest sprawdzonym partnerem przedsiębiorstw zainteresowanych automatyzacją i transformacją cyfrową, a w konsekwencji zwiększeniem wydajności produkcji i konkurencyjności firmy.

RAControls to oficjalny dystrybutor rozwiązań światowego lidera na rynku automatyki przemysłowej i cyfrowej transformacji przemysłu – amerykańskiej firmy Rockwell Automation oraz marki Allen-Bradley. Ze szczegółową ofertą RAControls można się zapoznać na stronie https://racontrols.pl/.