Wólczanka – polska jakość

Są tacy, którzy twierdzą, że trudno znaleźć polską firmę odzieżową charakteryzującą się naprawdę wysoką jakością. Wólczanka udowadnia, że jest inaczej i z czasem stała się synonimem doskonałego krawiectwa.

Wólczanka to marka powstała w kilka lat po wojnie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Główny sklep marki mieścił się na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. O ile można było w nim coś kupić, to ubrania były tam naprawdę świetnej jakości. Ci, którzy mieli okazję je przymierzać, twierdzą że była to światowa jakość. Wkrótce powstała kolejna szwalnia w Łodzi, przyczyniając się do powstania tutejszego zagłębia szwalniczego. Wówczas Wólczanka produkowała wyłącznie ubrania dla mężczyzn, w tym głównie koszule. Nie były to modele tak kolorowe jak dziś, lecz głównie skromne koszule białe, niebieskie czy beżowe.

Historia Wólczanki


Lata 90. dotknęły firmę Wólczanka tak samo, jak wiele innych działających w Polsce w czasach PRL i muszących się zmierzyć z nowymi realiami rynkowymi. Jeszcze w 2002 Wólczanka zyskała miano pracodawcy roku. Dwa lata później zaczęła masowo zwalniać ze swojej ostatniej szwalni w Łodzi. Produkcja padłaby całkowicie, gdyby nie przejęcie przez firmę Vistula w 2006 roku. Dwie marki oferujące najwyższej jakości odzież męską razem miały szansę przypomnieć Polakom o tym, co dobre. Od tej pory koszule Wólczanka to nie jedyne, co produkuje firma. Koszule Wólczanka męskie są oczywiście ważnym składnikiem oferty. Do nich doszły też garnitury i inne elementy eleganckiej garderoby męskiej, najpierw wieczorowe, a z czasem również weekendowe i codzienne. Właściciele marki zauważyli, że białą koszulę czy garnitur mężczyźni kupują rzadko i noszą do zdarcia na wyjątkowe okazje. Inaczej jest z kolorowymi koszulami, które nadają się do codziennej zabawy modą. Na szczęście udało się wejść na rynek z takim asortymentem zanim jeszcze wszyscy klienci zaczęli kupować koszule w sieciówkach, co pomogło utrzymać Wólczankę na rynku.

Dzisiejsza oferta


Jednak trudno ukryć, że na modę męską wciąż w Polsce jest małe zapotrzebowanie. Produkując dla kobiet firma ma zapewnione miejsce na łamach portali i gazet modowych. Robiąc to samo z myślą o panach można pokazać się rzadziej i w mniejszej ilości miejsc. Wybór więc był prosty i Wólczanka dla kobiet również zaczęła działać. Był to zresztą świetny moment, bo kobiety w Polsce coraz częściej pracują, również na wysokich czy specjalistycznych stanowiskach, a więc musząc mieć w szafach odpowiednie do pracy koszule. Jednocześnie jednak dress code stał się nieco lżejszy w ostatnich latach, i o ile kiedyś wypadało nosić jedynie garsonki i białe koszule, tak dziś można zaszaleć z kolorystyką czy wzorami. Wólczanka dla kobiet oferuje dziś zarówno gładkie koszule, jak i te w zabawne wzory, takie jak ptaszki czy kwiatki. Jest też sporo koszul z domieszką jedwabiu z wiązaniem pod szyją, w elektryzujących kolorach takich, jak czerwień i fiolet. Wreszcie są też multikolorowe koszule i koszulki polo dla dziewczyn, które lubią się bawić modą.